Protokół Nr XXIII/04 obrad XXIII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach

Protokół Nr XXIII/04 obrad XXIII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 roku
Protokół Nr XXIII/04

Protokół Nr XXIII/04

 

obrad XXIII Sesji Rady  Powiatu w Suwałkach

 

 

Obrady   XXIII  Sesji Rady Powiatu w   Suwałkach    odbyły   się w dniu 26 sierpnia 2004 roku w Sali Konferencyjnej  w budynku znajdującym się  w Suwałkach przy ul. Noniewicza 10.

 

         Obradom przewodniczył  Przewodniczący Rady Powiatu w Suwałkach Sławomir Małachowski. Obrady rozpoczęły się o godz. 1200.

 

 

Ad. 1

         Przewodniczący Rady Powiatu otwierając obrady powitał zaproszonych gości, (Lista zaproszonych Gości - Załącznik nr 1) oraz powitał Radnych Rady  Powiatu (Lista obecności Radnych - Załącznik Nr 2).

         Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach uczestniczy 14 Radnych    w związku z czym istnieje  prawomocne quorum do podejmowania uchwał.

 

Ad. 2

         Przewodniczący Rady  przypomniał Radnym, że porządek obrad otrzymali. Zapytał, czy są inne propozycje do  zaproponowanego porządku obrad.

            Starosta Suwalski wniósł o ujęcie w porządku obrad  punktu "podjęcie uchwały  w sprawie udziału w "Programie Inicjatywy Wspólnotowej EQUL dla Polski 2004 - 2006", poinformował, że w miesiącu lipcu miało miejsce spotkanie z dyr. generalnym PFRON, z udziałem dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, w którym uczestniczyliśmy, podczas tego spotkania ustalono, że wnioskodawcą projektu będzie Powiat Suwalski, realizując ten program można pozyskać dużą ilość pieniędzy z Unii Europejskiej, ale  do przystąpienia do tego projektu niezbędna jest  uchwała rady o przystąpieniu do tego programu.

         Przewodniczący Rady zapytał, czy są inne propozycje lub uwagi do zaproponowanego porządku obrad. Nie wniesiono. Poinformował więc, że punkt wniesiony przez Starostę Suwalskiego ujęty zostanie w porządku obrad jako pkt. 7, natomiast pozostałe punkty zostaną przesunięte o jeden. Zaproponowany  porządek obrad poddał pod głosowanie, który został przyjęty jednogłośnie (Załącznik Nr 3).

 

Ad. 3

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XXII Sesji Rady Powiatu był wyłożony w Biurze Rady Powiatu i zapytał Radnych czy są uwagi  odnośnie protokołu. Uwag nie wniesiono,  poddał więc protokół pod głosowanie. Protokół z XXII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. 4

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że "Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym w okresie od 30 czerwca do 12 sierpnia 2004 roku" Radni otrzymali, zapytał czy są uwagi lub pytania do otrzymanego sprawozdania. Nie wniesiono. Poddał przyjęcie sprawozdania pod głosowanie. "Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym w okresie 30 czerwca do 12 sierpnia 2004 roku" zostało przyjęte jednogłośnie (Załącznik Nr 4). Poinformował ponadto, że miało miejsce jeszcze jedno posiedzenie Zarządu Powiatu w dniu dzisiejszym i poprosił Wicestarostę o jego odczytanie.

         Wicesatrosta Suwalski odczytał "Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym z dnia 26 sierpnia 2004 roku".

         Prowadzący obrady zapytał czy są uwagi lub pytania do przedłożonego materiału, nie wniesiono. Poddał przyjęcie sprawozdania pod głosowanie. "Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym z dnia 26 sierpnia 2004 roku" została przyjęte jednogłośnie (Załącznik Nr 5).

 

Ad. 5 i 6

         Przewodniczący Rady poprosił Radnych  o zgłaszanie interpelacji i zapytań. Nie wniesiono, uznał zatem, że  punkt 6 jest bezzasadny.

 

Ad. 7

         Przewodniczący Rady  poinformował, że projekt uchwały Radni otrzymali dziś przed obradami (Załącznik Nr 6) poprosił Starostę Suwalskiego  o uzasadnienie projektu uchwały.

         Starosta Suwalski poinformował, że  działania, które chcemy podjąć w ramach tego programu dotyczą osób niepełnosprawnych, autorem wniosku jest  Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, p. Stanisław Dziemian, w związku z czym proszę Dyrektora o krótką charakterystykę tych działań.

            Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy  Rodzinie poinformował, że w pierwszych dniach lipca bieżącego roku Ministerstwo Gospodarki ogłosiło konkurs do składania projektów w ramach "Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004 -2006" (PIW). Analiza dokumentów źródłowych Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL (IW) wykazała, iż jest ona nastawiona na wypracowywanie nowych rozwiązań w obszarach życia społecznego, w których nie funkcjonują jeszcze docelowe regulacje prawne. Sens tego rodzaju działań wynika z potrzeby wypracowywania pozytywnych rozwiązań i dobrych praktyk, po to, by mogły one stanowić podstawę i inspirację dla kształtowania głównego nurtu polityki na poziomie krajowym oraz wspólnoty europejskiej.

Również w lipcu w siedzibie Starosty Suwalskiego doszło do roboczego spotkania potencjalnych partnerów, którzy zainteresowani są współpracą w ramach IW EQUAL, w Temacie A: "Ułatwianie wchodzenia i powrotu na rynek pracy osobom mającym trudności z integracją lub reintegracją na rynku pracy, celem promowania rynku pracy otwartego dla wszystkich". Określono, iż projekt kierowany do IW EQUAL winien dotyczyć osób po chorobie psychicznej, a w szczególności sposobu przywrócenia tych osób do aktywności zawodowej. Podczas spotkania ustalono, iż wnioskodawcą projektu będzie Powiat Suwalski. Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Starosta Suwalski polecił przygotowanie projektu we współpracy z potencjalnymi partnerami.

Mając na uwadze fakt, że Powiat Suwalski powołał do istnienia ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, którego celem jest, między innymi, rehabilitacja zawodowa osób po przebytym kryzysie psychicznym, wydaje się, że uzasadnione jest skierowanie wniosku do IW EQUAL: "Wchodzenie, utrzymanie, powrót na rynek pracy osób po chorobie psychicznej".

Jednym z wymogów formalnych jest konieczność przedłożenia uchwały "samorządu lub jednostki publicznej", który jest wnioskodawcą projektu, o uczestnictwie w PIW EQUAL.

         Przewodniczący Rady zapytał jakie  będą skutki uczestnictwa w tym programie.

Dyrektor zaznaczył, iż projekty realizowane w ramach PIW EQUAL finansowane są w 75% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i w 25% ze środków budżetu państwa. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do współfinansowania projektu.

         Przewodniczący  Rady zapytał  czy są pytania do wnioskodawcy projektu, nie wniesiono. Zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały.

Uchwała Nr XXIII/121/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia  26 sierpnia 2004 r. w sprawie udziału w "Programie Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004 - 2006 " została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 7).

 

Ad. 8

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 8), opiniowany był przez obie komisje, dotyczy powierzenia gminie miejskiej Suwałki zadań publicznych, tj. wydawania wkładki  w Tygodniku Suwalskim, poinformował, że na sali obrad jest redaktor naczelny Tygodnika Suwalskiego Pan Stanisław Kurak  oraz redaktor wkładki Pani Joanna Hoffman i jeśli są wątpliwości lub pytania  to myślę, że w tej chwili można je rozwiać.

         Starosta Suwalski poinformował, że na posiedzeniu Komisji Budżetowo - Gospodarczej padł wniosek, by zwroty wkładki pn. Kurier Ziemski zostały udostępnione Starostwu Powiatowemu, a my zorganizujemy dystrybucję na teren powiatu.

         Pan Stanisław Kurak  powiedział, że taką propozycję przyjmuje z otwartymi ramionami,  tą część gazet która zostanie zwrócona, chętnie przekażemy, tylko będziemy wymagali pokwitowania  odbioru tych wkładek, tych zwrotów nie jest wiele, zresztą w powiecie tych gazet  sprzedawaliśmy około 100 - 200 egzemplarzy, teraz trochę sprzedaż wzrosła do 500 egzemplarzy, ale jak dodał taki wniosek chętnie zrealizujemy.

         Przewodniczący Rady  zapytał czy są pytania, nie wniesiono, poprosił więc Przewodniczących Komisji  o odczytanie opinii komisji.

         Przewodniczący  Komisji Budżetowo - Gospodarczej odczytał uchwałę  Nr 26/70/04 Komisji Budżetowo - Gospodarczej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały  Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie powierzenia zadań publicznych w zakresie promocji Powiatu Suwalskiego (Załącznik Nr 9).

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej odczytał  uchwałę Nr 20/55/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały  Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie powierzenia zadań publicznych w zakresie promocji Powiatu Suwalskiego (Załącznik Nr 10).

         Przewodniczący Rady, po stwierdzeniu że pytań nie ma , odczyt5ał projekt uchwały i zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/122/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie powierzenia zadań publicznych w zakresie promocji Powiatu Suwalskiego została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 11).

 

Ad. 9

Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 12), opiniowany był przez obie komisje, poinformował, że jest inicjatorem podjęcie tej uchwały, gdyż należało uregulować  tryb rozpatrywania skarg  i wniosków przez Radę Powiatu. Zapytał czy radni mają uwagi do projektu uchwały. Nie wniesiono. Poprosił Przewodniczących komisji o odczytanie opinii komisji.

         Przewodniczący  Komisji Budżetowo - Gospodarczej odczytał uchwałę  Nr 26/71/04 Komisji Budżetowo - Gospodarczej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zmiany Statutu Powiatu Suwalskiego (Załącznik Nr 13).

Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej odczytał uchwałę Nr 20/58/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie

sprawie zmiany Statutu Powiatu Suwalskiego (Załącznik Nr 14).

         Prowadzący obrady, po stwierdzeniu że pytań nie ma, odczytał projekt uchwały i zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/123/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie zmiany Statutu Powiatu Suwalskiego została podjęta  jednogłośnie (Załącznik Nr 15).

 

Ad. 10

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt  uchwały wraz z uzasadnieniem otrzymali z materiałami (Załącznik nr 16) i poprosił Starostę Suwalskiego o uzasadnienie tych zmian.

         Starosta Suwalski poinformował, że  zmiany w Regulaminie Organizacyjnym po pierwsze polegają na dostosowaniu  struktur wydziału organizacyjnego do obecnie realizowanych zadań, ponadto należy określić zadania stanowiska  pracy ds. kontroli wewnętrznej  utworzonego uchwałą Rady Powiatu Nr XVII/90/04 w lutym tego roku oraz przyjęcie Strategii Rozwoju Powiatu Suwalskiego skutkuje potrzebą utworzenia Pełnomocnika ds. utworzenia Powiatowego Centrum  Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu z siedzibą w Dowspudzie w oparciu o majątek powiatu, który jest tam do dyspozycji. Głównym obowiązkiem pełnomocnika, między innymi, byłoby  przeanalizowanie i określenie formy prawnej tego centrum, takiej aby umożliwiała sięganie po zewnętrzne źródła finansowania oraz faktyczne organizowanie tego centrum w oparciu o majątek gospodarstwa pomocniczego w Dowspudzie w zakresie   rozwoju działalności edukacyjnej i pozaszkolnej  w zakresie rozwoju produktów turystycznych  realizowanych w oparciu o tę bazę, a także w zakresie kultury i sportu.

         Przewodniczący Rady zapytał czy są pytania, nie wniesiono. Poprosił Przewodniczących Komisji o odczytanie opinii komisji.

         Przewodniczący Komisji  Problematyki Społecznej  odczytał uchwałę Nr 20/59/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały  Rady Powiatu w Suwałkach  w sprawie  zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Suwałkach (Załącznik Nr  17).

         Przewodniczący Komisji Budżetowo - Gospodarczej odczytał uchwałę Nr  26/72/04 Komisji Budżetowo - Gospodarczej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały  Rady Powiatu w Suwałkach  w sprawie  zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Suwałkach (Załącznik Nr  18).

         Przewodniczący Rady, po stwierdzeniu że pytań ani uwag nie ma  odczytał projekt uchwały i zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/124/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie  zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Suwałkach została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 19).

 

Ad. 11

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały wraz z uzasadnieniem otrzymali (Załącznik Nr 20) i poprosił Starostę Suwalskiego o wprowadzenie w zmiany w budżecie powiatu na 2004 rok.

         Starosta Suwalski poinformował, że konieczność wprowadzenia  zmian w budżecie powiatu wynika z tego, że w okresie  między sesjami wpłynęły dodatkowe dochody i to znaczne  i w związku z tym  musieliśmy dokonać pewnych korekt budżetu zarówno   Starostwa  jak i naszych jednostek. Przypomniał, że w kilku jednostkach : Zespole Szkół w Dowspudzie, Domu Dziecka w Pawłówce we  wcześniejszych miesiącach zostały ograniczone środki  z dotacji, subwencji na działalność tych jednostek i w związku z tym  zaistniała potrzeba uzupełnienia tych potrzeb i są jeszcze inne zmiany polegające na konieczności przesunięć między działami, jeśli jest potrzeba uszczegółowienia tych zmian to  poinformuje o tym Pani Skarbnik.

         Przewodniczący Rady zapytał czy są pytania do Skarbnika Powiatu,  materiały otrzymaliście, ale jeśli wymaga to szczegółowego wyjaśnienia to bardzo proszę o pytania. Pytań nie było, w związku z tym poprosił Przewodniczącego Komisji Budżetowo - Gospodarczej o odczytanie opinii.

         Przewodniczący Komisji Zygmunt A. Filipowicz , że jest to miły projekt  uchwały, widocznie rząd jest na urlopie i sypnął nam trochę grosza, odczytał uchwałę Nr 26/73/04 Komisji Budżetowo - Gospodarczej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2004 r (Załącznik Nr 21).

         Przewodniczący Rady, po stwierdzeniu, że pytań nie  ma, odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/125/04 Rady Powiatu w Suwałkach  z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2004 rok została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 22).

 

Ad. 12

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały z obszerną częścią opisową otrzymali  z materiałami (Załącznik Nr 23). Poprosił Skarbnika Powiatu o  informację z wykonania budżetu.

         Skarbnik Powiatu przypomniała, że informacja ta była szczegółowo omawiana na posiedzeniach wszystkich komisji Rady Powiatu, ponadto w materiałach jest zamieszczona szczegółowa część opisowa, więc ograniczę się jedynie do poinformowania w jednym lub dwóch zdaniach. Otóż powiedziała, że nie widzi zagrożenia co do wykonania budżetu, z charakteru prac inwestycyjnych i przetargowych wynikły opóźnienia  i wykonanie prac przesunięto na III i IV kwartał bieżącego roku. Odczytała uchwałę  Nr RIO.V4/16/04 składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 23 sierpnia 2004 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Zarząd Powiatu w Suwałkach informacji o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2004 roku (Załącznik Nr 24) dodała, że opinia jest pozytywna.

         Przewodniczący Rady poprosił Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie opinii komisji, a następnie  aby pozostałe komisje wyraziły swoje opinie.

         Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stanisław Szwengier odczytał opinię Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie wykonania budżetu powiatu za  I półrocze 2004 r. (Załącznik Nr 25).

         Przewodniczący Komisji Budżetowo - Gospodarczej  odczytał uchwałę Nr 26/74/04 Komisji Budżetowo - Gospodarczej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwakach w sprawie informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2004 r. (Załącznik Nr 26), ponadto poinformował, że komisja wniosła uwagi odnośnie opóźnień w pracach inwestycyjnych.

         Przewodniczący Komisji problematyki Społecznej Witold Kowalewski odczytał uchwałę Nr 20/54/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2004 r. (Załącznik Nr 27).

         Przewodniczący Rady, po stwierdzeniu że pytań nie ma , odczytał projekt uchwały i zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/126/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2004 r. została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 28).

 

Ad. 13

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały z uzasadnieniem otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 29), projekt dotyczy ustalenia wynagrodzenia Staroście, gdyż ze strony członków Komisji Budżetowo - Gospodarczej  takie wnioski padły, po za tym należy dostosować regulacje prawne do obecnie obowiązujących, ponadto poinformował, że inicjatywę uchwałodawczą podjęła Komisja Budżetowo - Gospodarcza, z wnioskiem o wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad wystąpił Przewodniczący Komisji Budżetowo - Gospodarczej (wniosek - Załącznik  Nr 30).

         Przewodniczący Komisji Budżetowo - Gospodarczej powiedział, że sprawa jest prosta, to co pan Starosta miał do końca roku dostać to dostanie, tylko tego wymagają tego przepisy prawa, jedne wersje zabierają, a drugie dają, a przecież tak nie można i zgodnie z tymi założeniami Pan Starosta nic więcej nie dostanie,  tylko te procedury musza być prawnie  przeprowadzone. Ponadto poinformował, że Komisja Budżetowo  - Gospodarcza wystąpiła z konkretnym wnioskiem do Starosty na posiedzeniu komisji, aby Zarząd Powiatu w stosunku do tych osób, które podlegają tym unormowaniom prawnym, by w podobny sposób to uregulował, żeby przynajmniej nie tracić w stosunku do praw nabytych.

         Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały i poinformował zebranych ile będzie wynosiło  wynagrodzenie dla Starosty.

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej zapytał, czy będzie to więc górna granica z widełek?.

         Sekretarz odpowiedział, że  górna granica wynagrodzenia zasadniczego wynosi 4.430 zł, a więc Starosta otrzymuje o 100 zł mniej, komisja wniosła o maksymalną kwotę dodatku funkcyjnego, zaś dodatek specjalny proponuje w wysokości 28% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, gdzie jego górna granica wynosi 40%.

         Przewodniczący Komisji podziękował za wyjaśnienia, po czym odczytał uchwałę  Nr 20/60/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach  w sprawie ustalenia wynagrodzenia Staroście  Suwalskiego (Załącznik Nr  31).

         Przewodniczący Rady poprosił Skarbnika Powiatu o potwierdzenie, że rzeczywiście  wynagrodzenie Starosty nie wzrośnie.

         Skarbnik Powiatu poinformowała, że  nie ulegają zwiększeniu, a nawet będą  mniejsze o te dwa miesiące, gdyż to wynagrodzenie powinno być uregulowane już w czerwcu.

         Przewodniczący Rady raz jeszcze odczytał projekt uchwały i zapytał, czy są uwagi, nie wniesiono. Poddał więc projekt uchwały pod głosowanie. "Za" przyjęciem uchwały głosowało 13 Radnych, 1 "wstrzymał się od głosu".

Uchwała Nr XXIII/127/04 Rady Powiatu  w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Staroście Suwalskiemu została podjęta (Załącznik Nr 32).

 

Ad. 14

         Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt uchwały z uzasadnieniem otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 33), zapytał czy potrzebne są wyjaśnienia. Pytań ani uwag nie wniesiono. Poprosił  Przewodniczącego Komisji Problematyki Społecznej o opinię.

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej odczytał uchwałę Nr 20/56/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród  nauczycielom (Załącznik Nr  34).

         Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały i zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/128/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród  nauczycielom została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 35).

 

 

Ad. 15

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały z uzasadnieniem  otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 36), głównym powodem konieczności podjęcia tej uchwały są zmiany przepisów, czy są pytania.

         Radny Zygmunt Filipowicz zapytał, czy nauczyciele nie stracą.

         Wicestarosta Suwalski poinformował, że nie, główne zmiany to rozgraniczenie wynagrodzenia, chodzi o wyodrębnienie z wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy  na wynagrodzenie i  wydatki socjalne , nauczycielom pracującym na wsi przysługują dodatki mieszkalne i dodatek wiejski.

         Przewodniczący Rady zapytał, czy są inne pytania. Nie wniesiono. Poprosił Przewodniczącego Komisji problematyki Społecznej o odczytanie opinii komisji.

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej Witold Kowalewski odczytał uchwałę Nr  20/57/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach  w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Suwalski (Załącznik Nr 37).

         Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały i zarządził głosowanie.

Uchwała nr XXIII/129/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r.   w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Suwalski została podjęta jednogłośnie  (Załącznik Nr 38).

 

Ad. 16

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały z uzasadnieniem  otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 39) i poprosił Wicestarostę o uzasadnienie do tych trzech kolejnych uchwał, gdyż jest ono podobne, natomiast głosowanie będzie odbywało się zgodnie z procedurą.

         Wicestarosta Suwalski przypomniał, że 19 lutego br. przyjęliśmy trzy uchwały intencyjne dotyczące tych szkół, przekształcenie tych szkół jest wynikiem reformy systemu edukacji, natomiast jeśli chodzi o Zasadniczą Szkołę Zawodową, to ta szkoła jest niezbędna do zdobywania przez naszych rolników do zdobywania wykształcenia rolniczego, co jest warunkiem uzyskania pomocy z funduszy Unii Europejskiej  i przyjęcia gospodarstw. Dodał, że  nie rodzi to właściwie  żadnych skutków finansowych,  skutkami finansowymi będzie wymiana pieczęci.

         Przewodniczący Rady zapytał czy są pytania, nie wniesiono. Poprosił Przewodniczącego Komisji Problematyki Społecznej o odczytanie opinii komisji.

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej poinformował, że  uzyskane zostały wszelkie wymagane opinie dotyczące przekształceń tych szkół więc komisja podjęła uchwałę Nr 20/61/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie przekształcenia dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej tj. technikum  zawodowego na podbudowie zasadniczej szkoły  zawodowej w typ szkoły ponadgimnazjalnej tj. trzyletnie technikum uzupełniające (Załącznik Nr 40).

         Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały i zarządził głosowanie.

Uchwała nr XXIII/130/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie  przekształcenia dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej tj. technikum  zawodowego na podbudowie zasadniczej szkoły  zawodowej w typ szkoły ponadgimnazjalnej tj. trzyletnie technikum uzupełniające została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr  41).

 

Ad. 17

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały z uzasadnieniem  otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 42)  i zapytał czy są pytania, nie wniesiono. Poprosił Przewodniczącego Komisji problematyki Społecznej o odczytanie opinii komisji.

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej odczytał uchwałę  Nr 20/62/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie przekształcenia  dotychczasowej szkoły ponadpodstwowej tj.  zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych w typ szkoły ponadgimnazjalnej tj. zasadniczą szkołę zawodową dla  dorosłych (Załącznik Nr 43).

         Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały  i zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/131/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie przekształcenia  dotychczasowej szkoły ponadpodstwowej tj.  zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych w typ szkoły ponadgimnazjalnej tj. zasadniczą szkołę zawodową dla  dorosłych została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 44).

 

Ad. 18

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały z uzasadnieniem  otrzymali z materiałami (Załącznik Nr 45)  i zapytał czy są pytania, nie wniesiono. Poprosił Przewodniczącego Komisji problematyki Społecznej o odczytanie opinii komisji.

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej odczytał uchwałę  Nr 20/63/04 Komisji Problematyki Społecznej z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie przekształcenia  dotychczasowej szkoły ponadpodstwowej tj.   technikum zawodowego dla dorosłych na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej w typ szkoły ponadgimnazjalnej, tj. technikum uzupełniające dla dorosłych (Załącznik Nr 46).

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały  i zarządził głosowanie.

Uchwała Nr XXIII/132/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie      przekształcenia  dotychczasowej szkoły ponadpodstwowej tj.   technikum zawodowego dla dorosłych na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej w typ szkoły ponadgimnazjalnej, tj. technikum uzupełniające dla dorosłych została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr  47).

 

Ad. 19

         Przewodniczący Rady przypomniał Radnym, że projekt uchwały wraz z uzasadnieniem otrzymali (Załącznik Nr 48), poinformował, że z wnioskiem o ujęcie projektu uchwały wystąpiła Komisja Problematyki Społecznej (Załącznik Nr 49), dodał, że dzisiaj otrzymaliście przed sesją opinię Konsultanta Wojewódzkiego ds. Gruźlicy i Chorób Płuc, Związków Zawodowych i Parlamentarzystów (Załącznik Nr 50) do zapoznania i zajęcia stanowiska, nadmienił, że dokumenty te dotarły wczoraj po południu, dlatego nie mogły być przekazane wcześniej z materiałami. Poprosił Przewodniczącego Zarządu o opinię Zarządu do projektu uchwały.

         Starosta Suwalski poinformował, że nie mieli możliwości  zapoznania się ze wszystkimi opiniami i faktami dotyczącymi połączenia tych szpitali, na dzisiejszym posiedzeniu zarządu  analizowaliśmy te wszystkie fakty, otóż związki zawodowe są przeciwko łączeniu tych dwóch jednostek służby zdrowia, natomiast opinia Konsultanta Wojewódzkiego jest częściowo negatywna, ale są przedstawione pozytywne fakty wynikające z tego połączenia, bo będzie możliwość utworzenia wojewódzkiego ośrodka zajmującego się chorobami alergicznymi w połączonym obiekcie, ale zarząd biorąc  pod uwagę argumenty jakie w swoim wniosku przedstawił Zarząd Województwa jest za pozytywną opinią dotyczącą połączenia  tych szpitali, mam na myśli  względy ekonomiczne czyli funkcjonowanie jednej wspólnej administracji a także zwiększenie szans  przy połączeniu się tych szpitali i ujęcie tego szpitala  w krajowym katalogu zdrowej sieci szpitali oraz w związku z tym  wzrost możliwości pozyskiwania  unijnych środków na inwestycje.

         Radny Zygmunt Filipowicz, zwracając się do Przewodniczącego, Wysokiej Rady, powiedział, że zdążył przejrzeć te materiały, wprawdzie się  na tym nie znam, ale powiem to co wiem z praktyki, był  oddział chorób płucnych w Suwałkach, naprawdę dobry i też mówili to tylko zlikwidujemy, a będzie oddział w szpitalu, a ordynatorem tego oddziały był doktor Kisło naprawdę specjalista doskonały, prawdziwy lekarz i  on się nie znalazł w tym szpitalu, a teraz leczy od rozwolnienia. Teraz znowu tu chcą  połączyć, tam zlikwidować, słuchajcie oszukują bez przerwy w tej służbie zdrowia, nie wiem co się tam dzieje, jak zapytasz kiedy można zrobić badania to odpowiadają, że za pół roku, a  za pieniądze to można od razu. Znowu połączą z jakimś szpitalem wojewódzkim, może wcale ten wydział zginie, może będziemy leczyć  się u Łukaszenki jeśli chodzi o  płuca.

         Przewodniczący Rady zwrócił uwagę, że problemem jest to, że dopiero dzisiaj otrzymaliśmy dodatkowe opinie, to zmienia przecież trochę postać rzeczy, czy ktoś z Radnych chce zabrać głos?. Poinformował, że jeśli nie podejmiemy takiej uchwały to będzie znaczyło, że opinia jest pozytywna.

         Przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej,  powiedział że wnosili o pozytywną opinię dla przekształcenia, ale nie mieliśmy tych wszystkich opinii, a to rzuca inne światło na całą sprawę, ale proponuję poddać to pod głosowanie.

(Radny Zygmunt Filipowicz opuścił obrady - 13 uprawnionych do głosowania)

         Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały i zarządził głosowanie. "Za" podjęciem uchwały głosowało 4 Radnych,  8 było "przeciwko" i 1 "wstrzymał się od głosu", w związku z powyższym uchwały nie podjęto.

         Wobec powyższego Przewodniczący Rady wniósł o  rozszerzenie przyjętego porządku obrad o jeszcze jeden  punkt w identycznym brzmieniu jak poprzedni, z tym, że w projekcie proponuje dać opinię negatywną. "Za" rozszerzeniem porządku obrad głosowali wszyscy Radni jednomyślnie. Więc porządek obrad został rozszerzony, pkt 20 otrzymał brzmienie "Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przekształcenia Wojewódzkiego szpitala  Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku", a pozostałe ulegają przesunięciu.

 

( Do obradujących dołączył ponownie Radny Zygmunt Filipowicz - 14 uprawnionych do głosowania).

 

Ad. 20

         Przewodniczący Rady  zapytał czy są uwagi do projektu uchwały opiniującego negatywnie przekształcenie  Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego im. K Dłuskiego w Białymstoku, którego jest inicjatorem (Załącznik Nr 51). Pytań ani uwag nie wniesiono. Odczytał więc projekt uchwały i zarządził głosowanie. "Za"  podjęciem uchwały głosowało 8 Radnych i 6 Radnych "wstrzymało się od głosu".

Uchwała Nr XXIII/133/04 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku została podjęta ( Załącznik Nr 52).

 

Ad. 21

         Przewodniczący Rady pogratulował Wójtowi Gminy Rutka Tartak zajęcia 22 miejsca na liście Srebrnej Setki Samorządowców, poinformował, że o miejscu na liście decyduje wielkość inwestycji dokonanych przez gminę w latach 2001 - 2003, w przeliczeniu na 1 mieszkańca gminy. Ponadto przypomniał Radnym, że odpowiedź na interpelację  w sprawie zwiększenia etatów na posterunkach otrzymaliście z materiałami (Załącznik  Nr 53) oraz poinformował Radnych, że w dniu jutrzejszym na strzelnicy sportowej przy ul. Waryńskiego w Suwałkach o godz. 1530 organizowane są  eliminacje  do zawodów strzeleckich o puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, które odbędą  się dnia 4 września w Augustowie i zachęcił wszystkich Radnych do udziału.

         Przewodniczący  Rady zapytał, czy są  inne wnioski lub oświadczenia.

         Wicestarosta  Suwalski  złożył podziękowania dwóm Radnym, którzy są lekarzami, Radnemu Jackowi Bąk oraz Radnemu  Józefowi Chmura, którzy uczestniczyli w akcji "Podziel się sercem" z 6 sierpnia 2004 r. akcja polegała na tym, że dla lekarzy z naszego powiatu i lekarzy z miasta Suwałki, zostało  przeprowadzone szkolenie z zakresu kardiologii, a później lekarzy kardiolodzy przyjmowali pacjentów  w gminie Filipów i Szypliszki, podziękował Radnym za pomoc w zorganizowaniu tych badań.

         Starosta Suwalski poinformował, że  zakończył się turniej Powiatowa Liga Piłki Nożnej, od kilku miesięcy trwał ten turniej na terenie naszego powiatu, drużyn było 8, a finał miał miejsce w Dowspudzie  15 sierpnia i pierwsze miejsce zajęła  drużyna "Agros" z Jeleniewa, a drużyna  Powiatu Suwalskiego zajęła trzecie miejsce ,  zaszczytne, więc pogratulował Radnemu Szwengrowi a także pracownikowi Starostwa  Marianowi Przekopowi, który dzielnie bronił naszej bramki.

         Stanisław Szwengier poinformował, że w skład drużyny wchodzą też  pracownicy urzędów gmin i dotarły do niego takie informacje, że kiedy zgłaszają do Wójtów pomoc  w zorganizowaniu transportu to Wójtowie nie zawsze chcą pomóc, tylko jeden z Wójtów był wyrozumiały.

         Przewodniczący  Rady zapytał, czy są inne wnioski. Nie wniesiono.

 

Ad. 22

         Przewodniczący Rady Powiatu w Suwałkach Sławomir Małachowski zamknął obrady XXIII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach o godz. 1430.

 

 

         Na tym protokół  zakończono i podpisano.

 

 

                                                                           Przewodniczący Rady

                                                                           Sławomir Małachowski

 

Protokołowała :

A. Kruchelska

 

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

Wytwarzający/odpowiadający: Agnieszka Kruchelska

Wprowadzający: Agnieszka Kruchelska

Data modyfikacji: 2005-09-02

Opublikował: Magdalena Sienkiewicz

Data publikacji: 2005-09-02