Zarządzenie Nr 34/05
ZARZĄDZENIE NR 34/05
starosty suwalskiego
z dnia 29 września 2005 roku
zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia zakładowego planu kont
dla Starostwa Powiatowego w Suwałkach
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3, lit. a i ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 roku Nr 76, poz. 694 z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2001 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 153, poz. 1752 z późniejszymi zmianami) zarządzam, co następuje:
§ 1
1. W planie kont dla budżetu Powiatu Suwalskiego stanowiącym załącznik do Zarządzenia Nr 18/04 Starosty Suwalskiego z dnia 9 czerwca 2004 roku w sprawie zakładowego planu kont dla Starostwa Powiatowego w Suwałkach, wprowadza się następujące zmiany:
1) W części I "Wykaz kont dla budżetu powiatu" w ust. 1 "Konta bilansowe":
a) po koncie 137 - "Rachunki środków funduszy pomocowych" dodaje się konto 138 w brzmieniu:
138 |
Rachunki środków na prefinansowanie |
Środki pieniężne otrzymane dla potrzeb operacji finansowych dotyczących prefinansowania w ramach pożyczek zaciągniętych z budżetu państwa |
b) po koncie 250 - "Należności finansowe" dodaje się konto 257 w brzmieniu:
257 |
Należności z tytułu prefinansowania |
Rozliczenia należności z tytułu pożyczek otrzymanych z budżetu państwa w ramach prefinansowania na finansowanie zadań |
c) po koncie 260 - "Zobowiązania finansowe" dodaje się konto 268 w brzmieniu:
268 |
Zobowiązania z tytułu prefinansowania |
Rozliczenia zobowiązań z tytułu pożyczek udzielonych z budżetu państwa w ramach prefinansowania na finansowanie zadań |
2) W części II - "Zasady funkcjonowania kont" - "Konta bilansowe" dodaje się opis w brzmieniu:
Konto 138 - "Rachunki środków na prefinansowanie".
Konto służy do ewidencji operacji pieniężnych dokonywanych na wyodrębnionych rachunkach bankowych otwartych dla potrzeb operacji finansowych dotyczących prefinansowania w ramach pożyczek zaciągniętych z budżetu państwa na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Na stronie Wn ujmuje się wpływy zaciągniętych pożyczek, środków przeznaczonych na ich spłatę, a po stronie Ma wypłaty na cele określone w umowie pożyczki oraz zwroty pożyczek. Prowadzenie ewidencji księgowej na koncie 138 dokonywane jest wyłącznie na podstawie dowodów bankowych i konto to może wykazywać:
- saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych znajdujących się na wydzielonych rachunkach bankowych pożyczek na prefinansowanie.
Ewidencja szczegółowa powinna zapewnić podział środków według rachunków bankowych oraz sposobu ich wykorzystania.
Konto 257 - "Należności z tytułu prefinansowania".
Konto służy do ewidencji należności z tytułu pożyczek udzielonych z budżetu państwa w ramach prefinansowania na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Po stronie Wn ujmuje się powstanie i zwiększenie należności w ramach prefinansowania , a po stronie Ma - zmniejszenie należności.
Konto może wykazywać dwa salda:
- saldo Wn oznacza stan należności z tytułu pożyczek udzielonych w ramach prefinansowania,
- saldo Ma oznacza stan nadpłat w należnościach z tytułu pożyczek dotyczących prefinansowania.
Ewidencja szczegółowa winna umożliwić ustalenie stanu należności z poszczególnymi kontrahentami w/g tytułów należności.
Konto 268 - Zobowiązania z tytułu prefinansowania.
Konto służy do ewidencji zobowiązań z tytułu pożyczek udzielonych z budżetu państwa w ramach prefinansowania na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Po stronie Wn ujmuje się wartość spłaconych zobowiązań zaciągniętych z tytułu pożyczek w ramach prefinansowania, a po stronie Ma - wartość zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek w ramach prefinansowania.
Konto może wykazywać dwa salda:
- saldo Wn oznacza stan nadpłaconych zobowiązań z tytułu pożyczek zaciągniętych w ramach prefinansowania,
- saldo Ma oznacza stan zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek na prefinansowanie.
Ewidencja szczegółowa do tego konta powinna umożliwić ustalenie zobowiązań z poszczególnymi kontrahentami, według tytułów zobowiązań.
2. W planie kont dla Starostwa Powiatowego w Suwałkach.
1) W części I - "Konta bilansowe", Zespół 0 - "Majątek trwały":
a) w opisie konta 013 - "Pozostałe środki trwałe" wyrazy "Wydział Organizacyjny" zastępuje
się wyrazami "Wydział Finansowo-Budżetowy",
b) w opisie konta 020 - "Wartości niematerialne i prawne" wyrazy "wydział organizacyjny"
zastępuje się wyrazami "Wydział Finansowo-Budżetowy",
2) W części I - "Konta bilansowe", Zespół 1 - "Środki pieniężne i rachunki bankowe":
a)wopisie konta 131 - "Rachunki bieżące" skreśla się wyrazy "środkach specjalnych
jednostek budżetowych",
3) W części I - "Konta bilansowe", Zespół 2 - "Rozrachunki i roszczenia":
a) w opisie konta 225 - "Rozrachunki z budżetami" skreśla się wyrazy "i środków
specjalnych", a zastępuje się wyrazami "i dochodów własnych jednostek budżetowych".
4) W części I - "Konta bilansowe", Zespół 1 - "Środki pieniężne i rachunki bankowe":
a) po koncie 131 - "Rachunki bieżące" dodaje się konto 132 - "Rachunki dochodów
własnych jednostek budżetowych"
b) konto 136 - "Rachunki walutowe środków pomocowych" otrzymuje brzmienie
137 - "Rachunki środków funduszy pomocowych"
c) dodaje się konto 138 w brzmieniu 138 - "Rachunki środków na prefinansowanie"
d) opisy kont 132, 137 i 138 otrzymują brzmienie:
Konto 132 służy do ewidencji stanu i obrotów środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych dochodów własnych Starostwa Powiatowego - jednostki budżetowej.
Po stronie Wn ujmuje się wpływy środków pobranych tytułem dochodów własnych a po stronie Ma wypłaty środków z rachunku bankowego na realizację wydatków finansowanych dochodami własnymi.
Konto może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych na rachunkach bankowych dochodów własnych. Ewidencja szczegółowa do konta 132 powinna zapewnić podział środków w/g rachunków bankowych oraz według podziałek klasyfikacji budżetowej zgodnie z planami finansowymi każdego tytułu dochodów własnych.
Konto 137 służy do ewidencji środków pieniężnych otrzymanych w walucie polskiej i obcej na realizację wyodrębnionych zadań, projektów lub programów, a w szczególności środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, wydzielonych na odrębnych rachunkach bankowych. Po stronie Wn konta ujmuje się wpływy środków a po stronie Ma - wypłaty środków.
Ewidencja szczegółowa do konta 137 powinna zapewnić podział środków w/g rachunków bankowych oraz sposobu ich wykorzystania. Może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pochodzących z funduszy pomocowych na wyodrębnionych rachunkach bankowych.
Konto 138 służy do ewidencji operacji pieniężnych dokonywanych na wyodrębnionych rachunkach bankowych otwartych dla potrzeb operacji finansowych dotyczących prefinansowania w ramach pożyczek zaciągniętych z budżetu państwa na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Po stronie Wn konta ujmuje się wpływy zaciągniętych pożyczek oraz środki przeznaczone na ich spłatę, a po stronie Ma - wypłaty na cele określone w umowie pożyczki oraz zwroty pożyczek. Konto może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych znajdujących się na wydzielonych rachunkach bankowych pożyczek na prefinansowanie. Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 138 powinna zapewnić podział środków w/g rachunków bankowych oraz sposobu ich wykorzystania.
5) W części I - "Konta bilansowe" , Zespół 2 - "Rozrachunki i roszczenia":
a) po koncie 226 - "Długoterminowe należności budżetowe" dodaje się konta:
- 227 - "Rozliczenie dochodów ze środków funduszy pomocowych",
- 228 - "Rozliczenie wydatków ze środków funduszy pomocowych"
b) po koncie 240 - "Pozostałe rozrachunki" dodaje się konta:
- 257 - "Należności z tytułu prefinansowania"
- 268 - "Zobowiązania z tytułu prefinansowania"
c) opisy kont 227, 228, 257 i 268 otrzymują brzmienie:
Konto 227 służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę dochodów dotyczących funduszy pomocowych. Tytuły dochodów powinny być zgodne z umową lub przepisami dotyczącymi bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Po stronie Wn ujmuje się przelewy dochodów na rachunek środków funduszy pomocowych oraz zaliczenie dochodów na zwiększenie środków funduszy pomocowych. Po stronie Ma ujmuje się dochody dotyczące funduszy pomocowych zrealizowane przez jednostkę. Ewidencję szczegółową do konta prowadzi się w sposób umożliwiający ustalanie stanu rozliczeń dla poszczególnych programów środków pomocowych z tytułu zrealizowanych dochodów.
Konto może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan dochodów zrealizowanych przez jednostkę.
Konto 228 służy do ewidencji rozliczenia wydatków dokonanych przez jednostkę realizującą programy ze środków funduszy pomocowych, a w szczególności z budżetu Unii Europejskiej, ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi i ze środków otrzymanych tytułem prefinansowania. Po stronie Wn konta ujmuje się wydatki dokonane przez jednostkę w wysokości wynikającej z określonych sprawozdań jednostki oraz środki przekazane innym jednostkom. Po stronie Ma ujmuje się środki otrzymane na pokrycie wydatków przez jednostkę realizującą program oraz przeznaczonych dla innych jednostek.
Konto może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan otrzymanych środków z funduszy pomocowych, tytułem prefinansowania, lub innych na wyodrębnione rachunki jednostki lecz jeszcze nie wykorzystane na pokrycie wydatków.
Konto 257 służy do ewidencji należności z tytułu pożyczek udzielonych z budżetu państwa w ramach prefinansowania na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Po stronie Wn ujmuje się powstanie i zwiększenie należności w ramach prefinansowania, a po stronie Ma - zmniejszenie ich.
Konto może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności z tytułu pożyczek udzielonych w ramach prefinansowania, a saldo Ma - stan nadpłat w należnościach z tytułu pożyczek dotyczących prefinansowania. Ewidencja szczegółowa winna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności z poszczególnymi kontrahentami w/g tytułu należności.
Konto 268 służy do ewidencji zobowiązań z tytułu pożyczek udzielonych z budżetu państwa w ramach prefinansowania na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Po stronie Wn ujmuje się wartość opłaconych zobowiązań zaciągniętych tytułem pożyczek w ramach prefinansowania, a po stronie Ma ujmuje się wartość zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek w ramach prefinansowania.
Konto może wykazywać dwa salda. Saldo strony Wn oznacza stan nadpłaconych zobowiązań z tytułu pożyczek zaciągniętych w ramach prefinansowania, a saldo strony Ma - stan zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek na prefinansowanie. Ewidencja szczegółowa winna zapewnić możliwość ustalenia stanu zobowiązań z poszczególnymi kontrahentami według tytułów zobowiązań.
6) W części "Konta pozabilansowe":
a) po koncie 900 - "Rozliczenie zaangażowania" dodaje się konta:
- 926 - "Rozliczenie zaangażowania dochodów własnych jednostek budżetowych",
- 927 - "Rozliczenie zaangażowania środków funduszy pomocowych",
- 996 - "Zaangażowanie dochodów własnych jednostek budżetowych",
- 997 - "Zaangażowanie środków funduszy pomocowych".
b) opisy kont 926, 927, 996, 997, otrzymują brzmienie:
Konto 996 służy do ewidencji księgowej zaangażowania dochodów własnych, niezależnie od tego, w którym roku budżetowym nastąpi wydatek finansowany dochodami własnymi. Po stronie Wn konta ujmuje się równowartość wydatków sfinansowanych dochodami własnymi, a po stronie Ma ewidencjonuje się równowartość umów, decyzji, porozumień, postanowień, których realizacja spowoduje wykorzystanie dochodów własnych na cele wskazane. Ewidencja szczegółowa do konta 996 powinna umożliwić ustalenie zaangażowania dochodów własnych z podziałem na lata finansowania i według obowiązujących podziałek klasyfikacji planu finansowego wydatków. Na koniec roku konto może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie dochodów własnych.
Konto 997 służy do ewidencji księgowej zaangażowania środków funduszy pomocowych a szczególnie środków Unii Europejskiej, niezależnie od tego, w którym roku budżetowym nastąpi wydatek. Po stronie Wn ujmuje się równowartość wydatków sfinansowanych środkami funduszy pomocowych, równowartość wydatków dokonanych ze środków krajowych, które będą podlegały refundacji ze środków funduszy pomocowych, a po stronie Ma ujmuje się zaangażowanie środków funduszy pomocowych wynikających z umów, decyzji, porozumień, postanowień, których wykonanie spowoduje wykorzystanie środków funduszy pomocowych na cele wskazane w przepisie lub umowie. Ewidencja szczegółowa powinna umożliwić ustalenie zaangażowania środków każdego projektu z podziałem na lata finansowane i podziałki klasyfikacyjne planu finansowego. Zapisy na tym koncie są dokonywane również w przypadku zaliczkowego finansowania ze środków własnych Starostwa, środków otrzymanych tytułem prefinansowania i zgodnie z przepisami lub umową nastąpi refundacja ze środków pomocowych. W projektach współfinansowanych środkami z budżetu, Starostwo ujmuje część wydatków podlegających współfinansowaniu na koncie:
- 998 - "Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego"
- 999 - "Zaangażowanie wydatków budżetowych lat przyszłych".
Na koniec roku konto 997 może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie środków funduszy pomocowych każdego programu.
W związku z tym, że konta na których ewidencjonuje się zaangażowanie są kontami pozabilansowymi, wprowadzono:
Konto 926 - "Rozliczenie zaangażowania dochodów własnych jednostek budżetowych" - służące wyłącznie do podwójnego zaksięgowania wartości zaangażowania dochodów własnych jednostek budżetowych.
Konto 927 - "Rozliczenie zaangażowania środków funduszy pomocowych" - służące wyłącznie do podwójnego zaksięgowania wartości zaangażowania środków funduszy pomocowych.
7) W opisach kont:
a) Konto 400, dodaje się "służy również do ewidencji kosztów finansowanych z wydzielonego
rachunku dochodów własnych."
b) Konto 853, dodaje się "służy również do ewidencji stanu zwiększeń i zmniejszeń funduszy
motywacyjnych oraz innych funduszy specjalnego przeznaczenia. Po stronie Wn ujmuje się
koszty oraz inne niż koszty zmniejszenia wskazanych wyżej funduszy, a po stronie Ma
przychody oraz pozostałe zwiększenia funduszy. Ewidencja szczegółowa powinna umożliwić
ustalenie zwiększeń i zmniejszeń oraz stanu każdego z funduszy oddzielnie. Saldo strony Ma
konta 853 wyraża stan funduszy celowych, funduszy motywacyjnych oraz innych funduszy
specjalnego przeznaczenia."
c) Konto pozabilansowe 998 - "Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego"
dodaje się "służy również do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków ujętych w planie
finansowym niewygasających wydatków budżetowych ujętych do realizacji w danym roku
budżetowym. Ewidencja szczegółowa powinna być prowadzona w/g podziałek klasyfikacji
budżetowej z wyodrębnieniem planu niewygasających wydatków."
d) Konto pozabilansowe 999 - "Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat" dodaje
się "służy do ewidencji prawnego zaangażowania niewygasających wydatków, które mają być
realizowane w latach następnych. Po stronie Wn ujmuje się równowartość zaangażowanych
wydatków budżetowych w latach poprzednich, a obciążających plan finansowy
niewygasających wydatków przeznaczony do realizacji w roku bieżącym. Ewidencja
szczegółowa powinna zapewnić podział na obowiązującą klasyfikację budżetową z
wyodrębnieniem planu niewygasających wydatków."
§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Starosta
Szczepan Ołdakowski
Metryka strony